email

Ads 468x60px

Wednesday, January 14, 2015

Punch Balls with Cape Gooseberry / Punčové gule so židovskou čerešňou / Les boules de punch avec Love in a cage


Physalis is a genus in the plant family (Solanaceae), native to warm temperature and subtropical regions of the world. Physalis peruviana is the plant and its fruit is also known as Cape gooseberry (in South Africa), Love in a cage (France), golden berry, or other names.
The fruit is a smooth yellow berry enclosed in a papery calyx. Some popular varieties of Physalis other than the Cape Gooseberry are the tomatillo and the Chinese lantern. Cape gooseberry and tomatillo have been bred into many cultivars from sweet to savory flavor.
              Physalis fruits are rich in cryptoxanthin and vitamin C. Basic research on Cape gooseberry has provided preliminary evidence that its constituents, possibly polyphenols and/or carotenoids, may have anti-inflammatory and antioxidant properties. Some withanolides isolated from the plant may posses anticancer activity. The other source states that besides weight loss properties, Physalis is effective against influenza, laryngitis, diabetes, and lung disease.
              Due to Physalis shape, taste, and color, the fruits can serve as lovely decoration for sweets such as gateau and cakes. This is also a suitable fruit for making jam as it is high in pectin. (Sources : Wikipedia, nourishmentforlife.org, womenfitness.net)

Physalis je z rastlinnej rodiny Solanaceae, pestovaný v mierne teplej a subtropickej oblasti. Physalis peruviana je rastlina, ktorej ovocie je tiež známe ako Cape gooseberry (v Juhoafrickej republike), Love in a cage - láska v klietke (Francúzsko), golden berry - zlatá bobuľa, alebo iné názvy. Na Slovensku ho tiež nazývajú Židovská čerešňa. Ovocie je hladká žltá bobuľa uzatvorená v papierovitom kalichu. Niektoré populárne odrody Physalis, okrem Cape gooseberry, sú tomatillo a Čínsky lantern. Cape gooseberry a tomatillo boli vyšľachtené do mnohých odrôd majúce od sladkej po pikantnú príchuť.
               Plody Physalis sú bohaté na vitamín C a kryptoxantíny. Základný výskum v oblasti Cape goosberry poskytol predbežný dôkaz, že zložky tohto plodu, ako polyfenoly alebo karotenoidy, môžu mať protizápalové a antioxidačné vlastnosti. Niektoré iné látky (withanolides) z nich izolované môžu sa vyznačovať protirakovinovou aktivitou. Iný zdroj uvádza, že okrem efektu na chudnutie, Physalis je účinný proti chrípke, laryngitíde, cukrovke a ochoreniu pľúc.
               Vzhľadom k tvaru, chuti a farbe tohto plodu, bobule Physalis môžu slúžiť ako krásne ozdoby pre sladkosti, ako sú torty a koláče. Je tiež vhodný na výrobu ovocných džemov, pretože má vysoký obsah pektínu. (Zdroj: Wikipedia, nourishmentforlife.org, womenfitness.net)


Ingredients :


Dough:
500 g crushed biscotti or biscuits
100 ml home red current juice, or the other according to choice and taste
50 g powdered sugar
100 g mascarpone
50 g cocoa
100 g ground walnuts
2-3 tablespoons rum
According to the consistency, if necessary, add liquid (juice, rum) or solids (biscuits, nuts)
25-30 Cape 
gooseberries

Garnish:
2 x 100 g chocolate glaze Dr 0etker
1 x 80 g chocolate garnish Dr. Oetker

Procedure:


Mix the ingredients and make the balls with one Physalis in the center.
Wrap the balls in melted chocolate glaze or chocolate decorations and place in paper cups.
--------------------------------------------------------------------

Slovak


Zloženie :Cesto :
500 g pomletého piškótového cesta, alebo piškót
100 ml domácej ríbezľovej šťavy, alebo podľa voľby a chuti
50 g práškového cukru
100 g mascarpone
50 g kakao
100 g pomletých vlašských orechov
2-3 polievkové lyžice rumu
Podľa konzistencie ak je potrebné, pridať tekuté (šťava, rum), alebo pevné zložky (piškóty, orechy)
25-30 židovských čerešní

Ozdoba :
2 x 100 g kakaovej polevy Dr. Oetker
1 x 80 g čokoládová ozdoba Dr. Oetker


Postup :


Ingrediencie zmiešajte a spravte guľky s jednou židovskou čerešňou v strede.
Guľky obaľte v rozpustenej poleve, alebo čokoládovej ozdobe a dajte do papierových košíčkov. 

0 comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
 
Blogger Templates